Hacıllı Köyü Kamp ve Doğa Yürüyüşü Alanı

Kampist notu:

 3/5 (1)
64%
 4/5 (1)
 1/5 (1)
 3/5 (1)
 5/5 (1)
 3/5 (1)

Sizlerin notu:

 4/5 (4)
67%
 4/5 (4)
 2/5 (4)
 3/5 (4)
 5/5 (4)
 4/5 (4)

Lütfen sizde oylayın:

AVANTAJLAR

DEZ AVANTAJLAR

Hacıllı Köyü Kamp ve Doğa Yürüyüşü Alanı FOTOĞRAFLAR

Hacıllı Köyü Kamp ve Doğa Yürüyüşü Alanı VİDEOLAR

Hacıllı Köyü Kamp ve Doğa Yürüyüşü Alanı TEMEL BİLGİLER

Parkur İstanbul’un Şile ilçesine bağlı Hacıllı köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Su yolundaki vadi boyunca orta ve küçük şelaleler bulunan Hacıllı köyü Kamp ve Doğa Yürüyüşü alanı ayrıca mağaralar ve kaya tırmanış bahçesine ev sahipliği yaparak İstanbul’luların vaz geçilmez duraklarından biri haline gelmiştir.

Hal böyle iken, Hacıllı Köyü civarında sakin sessiz kamp yapılacak yerlerin önemi oldukça artmıştır.

İlk kez 2008 yılında düzenlediğimiz Hacıllı Kampı etkinliğimizden bir fotoğraf.

 

Kampist olarak ilk kez 2008 yılında düzenlediğimiz Hacıllı kampından 2014 yılına kadar geçen sürede Hacıllı bizler için sakin ve vaz geçilmez bir kamp alanı olarak hafızalarımızda yer etmişti. O zamanki kavak ağaçlarının o güzel görüntüsü artık sadece fotoğraflarda saklı kaldı.

Yine de yıllardan gelen tecrübemiz sayesinde Hacıllı Köyü civarındaki tüm bölgeleri avucumuzun içi gibi bilerek en sessiz ve doğa ile baş başa kalabilecekleri yerleri özel etkinliklerimiz için saklıyoruz.

 

Şile belediyesinin Hacıllı Köyü hakkında düzenlediği pdf’i görüntülemek için lütfen buraya tıklayın.

Tüm kamp ve doğa yürüyüşü alanlarını görüntülemek için lütfen buraya tıklayın.

Hacıllı Köyü Hakkında

Hacıllı Köyü, Kadıköy merkezine karayoluyla yaklaşık 100 kilometre, Şile merkezine ise 33 kilometre uzaklıkta. Şile – Ağva otobanı üzerinden Ovacık, İmrendere yoluyla ulaşılıyor ve yolculuk yaklaşık iki saat sürüyor.

Hacıllı, orman içi güzellikleri, şelaleleri, dereleriyle Şile’nin köyleri içinde özel bir yere sahip. Köyün halkı, günümüzde Karaman ilinin sınırları içinde kalan bölgeden göçmüş. Kocaeli ve İstanbul’un Karadeniz sahilindeki köylerde olduğu gibi Manav adı verilen gruptan. Köy turistik rotaların dışında. Bu nedenle lokantası, marketi yok. Sadece küçük bir bakkal bulunuyor. Köy meydanındaki çay ocağında güzel demli çay içebilirsiniz ama yanına katık olacak bir şey getirmediniz mi aç kaldınız demektir. Yürüyüş sonunda acıkırsanız çevredeki en yakın lokanta seçeneği Şile’de. Bu nedenle yiyecek, içecek ve özellikle sağlık malzemenizi yanınızda getirmenizi öneririm.

KRİSTAL KADAR BERRAK

Köyü tanımak için kısa bir tur attıktan sonra yürüyüşe köye beş dakika uzaklıktaki dere kenarından başlamanız gerekir.
Aracınızı park edip, önce Göksu Deresi’nin temiz suyunda ve bu suya yansıyan çevredeki yeşilin tonlarında gözünüzü ve ruhunuzu dinlendirin.
Sırtınızı geldiğiniz yola verip, başınızı kaldırdığınızda Göksu Vadisi’ne komşu Ballıkayalar’ı göreceksiniz. İzmit’teki Ballıkayalar’la karıştırmayın sakın. Trias kireç taşlarının çatlaklarına arıların bal yapması nedeniyle bu tür kayalık alanlara genellikle ballıkayalar adı veriliyor. Hacıllı’nın kayaları profesyonel dağcılar için antrenman yeri gibi. Çıkmak hüner, deneyim ve ekipman gerektiriyor. Kayalarda 300 milyon yıllık trias fosillerine de rastlanmakta. Bunlar Paleozoiğin canlıları ile Mezozoiğin canlıları arasındaki geçiş yıllarına ait örnekler. Yürüyüşçüler ise bu güzelliği uzaktan seyretmekle yetiniyor.

11 GÖLLER VADİSİ

Göksu Vadisi’nden, Hacıllı Köyü’nün su değirmenini arkanıza alarak yukarı doğru Değirmen Deresi’ni takip ederek yürüdüğünüzde
ilk göle ulaşacaksınız. Bu yürüyüş yolu henüz pek bilinmiyor. Karşınıza çıkan bu ilk gölle, 11 Göller Vadisi başıyor. Vadiye adını Şile ve çevresi üzerine çalışmalar yapan Şileli arkeolog Nabi Evren ve ekibi vermiş. İrili ufaklı göller birbirini izliyor. Kayadan kayaya atlayarak ilerlemeniz gerekiyor, kaymamak için dikkatli olmanız gerekiyor.
Nazlı Göl, Serin Göl, Kayalı Şelale derken yukarı doğru çıktığınızda biraz durup etrafınıza bakın. Göreceğiniz vahşi ve henüz tam keşfedilmemiş doğa başınızı döndürecek.

HACILLI KÖYÜ İLK HIRİSTİYAN HAPİSHANELERİ

Doğu Roma İmparatoru Diokletianus zamanında (284-305) Şile ve civar köylerindeki mağaralar ilk Hıristiyanlara doğal bir sığınak olmuş. Askerler yakaladıklarını buradaki mağaralara hapsetmiş. Hacıllı Köyü’nün güneydoğusundaki tepede bulunan Gürlek Mağarası ilk Hıristiyan hapisanelerinden.

Sıkı bir yürüyüşle tepenin zirvesine ulaştığınızda müthiş bir manzarayı ayaklarınızın altında bulacaksınız. “İyi ki tırmanmışım” diyeceksiniz. Gürlek Mağarası’nın girişinde gördükleriniz sizi hayrete düşürecek. Sarkıtların görüntüsü olağanüstü. Mağara, 1985’te köyün öğretmeni Osman Yardımcı tarafından keşfedilmiş. İstanbul Arkeoloji Müzesi’nden gelen arkeologlar yaptıkları incelemelerde ilk Hıristiyanlık döneminde bu mağaranın hapishane olarak kullanıldığını tespit etti. 241 metre uzunluğundaki mağarada kap-kacak ve kemikler bulunmuş. Buraya kadar gelmişken içini keşfedeyim, demeyin sakın. Tehlikeli olduğu için girilmemesi öneriliyor.

Hacıllı Köyü Kamp ve Doğa Yürüyüşü Alanı NEREDE VE NASIL GİDİLİR?

Hacıllı’ya bulunduğunuz istikamete göre;

  • Şile merkezi üzerinden: Çayırbaşı, Yeniköy, Yaylalı, Tekeköy, Yazımanayır, Osmanköy köylerinden geçerek,
  • Ağva üzerinden: Bucaklı, İsaköy, Gökmaslı, Göksu köylerinden geçerek
  • Pendik Kurtköy istikametinden: Göçbeyli, Mudarlı, Darlık, Tekeköy, Yazımanayır, Osmanköy köylerinden geçerek,
  • Gebze istikametinden: Yağcılar, Ahatlı, Tepemanayır köylerinden geçerek,
  • İzmit istikametinden: Sevindikli, Kutluca, Elbizli, Duraklı, Tepemanayır  köylerinden geçerek

ulaşabilirsiniz. Ayıca paylaştığımız haritadaki konuma tıklayarak bulunduğunuz konumdan Hacıllı için yol tarifi alabilirsiniz.

Hacıllı Köyü Kamp ve Doğa Yürüyüşü Alanı YÜRÜYÜŞ ROTALARI VE KAMP NOKTALARI NERESİ?

Harita üzerinde her çizgi ve noktaya tıklayarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca aşağıda temel notlar bulunmaktadır.

Yeşil çizgi: Hacıllı camiinden asfalt bitimine yol
Kalın kırmızı ve koyu kırmızı çizgiler: Stabilize olup genelde bozuk araç yolunu göstermektedir.
Mavi çizgiler: Yürüyüş yollarını göstermektedir.
Kırmızı çizgi: Tehlikeli yürüyüş yolunu göstermektedir.

Hacıllı Köyü Kamp ve Doğa Yürüyüşü Alanı İÇİN HANGİ EKİPMANLARA İHTİYACIM VAR?

ÇADIR BAŞI

Kamp ekipmanları;
Çadır (en az 2 mevsimlik),
Yemek pişirme seti,
Kamp ocağı,
Kamp ocağı yakıtı,
Ateş başlatıcı, (çakmak yada benzeri)
Temel ilk yardım seti,

Sağlık için;
Güneş kremi,

TÜM EKİP İÇİN

Profesyonel GPS cihazı,
(Yok ise telefon üzerinden outdoor navigasyon)

KİŞİ BAŞI

Kişisel ekipmanlar;
Sırt çantası (50lt ve üstü),
Uyku tulumu, (en az konfor değeri 10 derece olmalı)
Mat, (en az 1,5 cm kalınlığında olmalı, pilates matı olmaz)
Fener, (var ise kafa feneri)
Acil durum düdüğü,
Yemek malzemeleri, (plastik çatal, kaşık, bıçak, bardak)
Battal boy çöp poşeti,
Diş macunu ve fırçası,

Kişisel giyim;
Güneş gözlüğü,
Şapka,
Buff,

Ayrıca eğer var ise;
Hamak,
Reçeteli ilacınız,
Termos,
Baton,

Hacıllı Köyü Kamp ve Doğa Yürüyüşü Alanı BÖLGESİNDE NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Yağışlı havalara dikkat: Hacıllı kamp ve doğa yürüyüşü bölgesi koca deresi ile çevrilidir. Yaz mevsimi haricinde ani ve yoğun yağışlar ile bölgede taşkınlar oluşabilir. Şelale bölgesinde yürüyüş yaptığınızda suyun çok yükseldiğine dair ibareleri görmeniz mümkündür.Çevre temizliği: 16 Ağustos 2014 Cumartesi günü o yıl yaptığımız kamplarda Hacıllı yürüyüş rotalarındaki çöplerden rahatsız olmamızdan ötürü çöp toplama etkinliği yapmıştık. Keza o zamanlar Hacıllı bu kadar popüler değildi. Şu an çöp konusunda ki halini hayal etmeniz için size bırakıyoruz. Kampçı ve doğa yürüyüşçüleri her zaman doğayı en kötü geldikleri gibi bırakması gerekir. Hacıllı’da ise bundan fazlası gerekiyor. Kendi getirdiğinizden daha fazlasını da alıp giderek bu cennet güzelliğin temiz kalmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Hacıllı Köyü Kamp ve Doğa Yürüyüşü Alanı ACİL DURUMLAR İÇİN EN YAKIN MERKEZLER

İTFAİYE

Büyükşehir İtfaiye

EMNİYET GÜCÜ

Şile İlçe Jandarma Komutanlığı

Hacıllı Köyü Kamp ve Doğa Yürüyüşü Alanı EDİTÖRÜN NOTU

Eski cennet ve büyük anılar, popüler olmanın acısını yaşıyor.

2008 yılında ilk kampından bu yana Hacıllı benim için tabiri caiz ise eski cennettir. 2014 yılına kadar az bilinen bölge yaptığım etkinliklerin duyulmasıyla ne yazık ki popüler hale gelmiştir. 

Şimdilerde o eski, sakin en güzel hallerinden eser olmasa da, doğru zamanda tercih edildiğinde İstanbullular için az yol kat ederek, hala keşfedilmemiş bölgelerinde kamp kurmak yada yürüyüş yapmak kaidesi ile güzel bir hafta sonu geçirmek için tercih edilebilir.

Bölgeye hakim bir uzman ile faaliyet yaparsanız eski cennetin saklı güzelliklerini de keşfedeceğinize emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.

Eposta Duyurularına Abone Olun

2009 yılından beri kamp ve doğa etkinliklerinin
vaz geçilmezi Kampist’in resmi web sayfası
Tüm hakları saklıdır ©2019 

Baton Nedir?

%40 Daha Az Yorulursunuz

Baton doğru kullanıldığı taktirde yükünüzün %40'ını alarak daha rahat ve uzun yürüyüşler yapmanızı sağlar.

Size Uzanan Bir EL

Yürüyüş sırasında karşılaştığınız tüm zorlukları sanki bir dostunuz el uzatıyormuş gibi geçmenize yardımcı olur.

Alınmalı mı?

Baton gerçekten yürüyüş ile ilgilenenlerin vaz geçilmez yol arkadaşıdır. Yürüyüş yapmaya devam edecekseniz vakit kaybetmeden bir baton sahibi olmanızı öneririz.

X