Menu

Hacıllı Köyü Kamp ve Doğa Yürüyüşü Alanı

Hacıllı Köyü Kampı - Bu fotoğraf kurucumuz burak Saral tarafından çekilmiştir. Telif hakkına tabidir.

Hacıllı Köyü Kamp ve Doğa Yürüyüşü Alanı BÖLGESİNDEKİ ETKİNLİKLERİMİZ

201907eylTüm Gün08Hacıllı Köyü KampıDoğaya yolculuk

Hacıllı Köyü Kamp ve Doğa Yürüyüşü Alanı TEMEL BİLGİLER

Hacıllı köyü kampı İstanbul’un Şile ilçesine bağlı Hacıllı köyü sınırları içerisinde yapılmaktadır.

Şelaleler, mağaralar, kaya tırmanış bahçesine ev sahipliği yapan Hacıllı Köyü kampı İstanbul’luların vaz geçilmez duraklarından biri haline gelmiştir.

Hal böyle iken, Hacıllı Köyü civarında sakin sessiz kamp yapılacak yerlerin önemi oldukça artmıştır.

Kampist olarak 2008 yılından beri Hacıllı Köyü kampı etkinliklerini düzenliyoruz.

Bu tecrübemiz sayesinde Hacıllı Köyü civarındaki tüm bölgeleri avucumuzun içi gibi bilerek en sessiz ve doğa ile baş başa kalabilecekleri yerlerde katılımcılarımızın kamp yapmasını sağlıyoruz.

Şile belediyesinin Hacıllı Köyü hakkında düzenlediği pdf’i görüntülemek için lütfen buraya tıklayın.

Tüm kamp ve doğa yürüyüşü alanlarını görüntülemek için lütfen buraya tıklayın.

Hacıllı Köyü Hakkında

Hacıllı Köyü, Kadıköy merkezine karayoluyla yaklaşık 100 kilometre, Şile merkezine ise 33 kilometre uzaklıkta. Şile – Ağva otobanı üzerinden Ovacık, İmrendere yoluyla ulaşılıyor ve yolculuk yaklaşık iki saat sürüyor.

Hacıllı, orman içi güzellikleri, şelaleleri, dereleriyle Şile’nin köyleri içinde özel bir yere sahip. Köyün halkı, günümüzde Karaman ilinin sınırları içinde kalan bölgeden göçmüş. Kocaeli ve İstanbul’un Karadeniz sahilindeki köylerde olduğu gibi Manav adı verilen gruptan. Köy turistik rotaların dışında. Bu nedenle lokantası, marketi yok. Sadece küçük bir bakkal bulunuyor. Köy meydanındaki çay ocağında güzel demli çay içebilirsiniz ama yanına katık olacak bir şey getirmediniz mi aç kaldınız demektir. Yürüyüş sonunda acıkırsanız çevredeki en yakın lokanta seçeneği Şile’de. Bu nedenle yiyecek, içecek ve özellikle sağlık malzemenizi yanınızda getirmenizi öneririm.

KRİSTAL KADAR BERRAK

Köyü tanımak için kısa bir tur attıktan sonra yürüyüşe köye beş dakika uzaklıktaki dere kenarından başlamanız gerekir.
Aracınızı park edip, önce Göksu Deresi’nin temiz suyunda ve bu suya yansıyan çevredeki yeşilin tonlarında gözünüzü ve ruhunuzu dinlendirin.
Sırtınızı geldiğiniz yola verip, başınızı kaldırdığınızda Göksu Vadisi’ne komşu Ballıkayalar’ı göreceksiniz. İzmit’teki Ballıkayalar’la karıştırmayın sakın. Trias kireç taşlarının çatlaklarına arıların bal yapması nedeniyle bu tür kayalık alanlara genellikle ballıkayalar adı veriliyor. Hacıllı’nın kayaları profesyonel dağcılar için antrenman yeri gibi. Çıkmak hüner, deneyim ve ekipman gerektiriyor. Kayalarda 300 milyon yıllık trias fosillerine de rastlanmakta. Bunlar Paleozoiğin canlıları ile Mezozoiğin canlıları arasındaki geçiş yıllarına ait örnekler. Yürüyüşçüler ise bu güzelliği uzaktan seyretmekle yetiniyor.

11 GÖLLER VADİSİ

Göksu Vadisi’nden, Hacıllı Köyü’nün su değirmenini arkanıza alarak yukarı doğru Değirmen Deresi’ni takip ederek yürüdüğünüzde
ilk göle ulaşacaksınız. Bu yürüyüş yolu henüz pek bilinmiyor. Karşınıza çıkan bu ilk gölle, 11 Göller Vadisi başıyor. Vadiye adını Şile ve çevresi üzerine çalışmalar yapan Şileli arkeolog Nabi Evren ve ekibi vermiş. İrili ufaklı göller birbirini izliyor. Kayadan kayaya atlayarak ilerlemeniz gerekiyor, kaymamak için dikkatli olmanız gerekiyor.
Nazlı Göl, Serin Göl, Kayalı Şelale derken yukarı doğru çıktığınızda biraz durup etrafınıza bakın. Göreceğiniz vahşi ve henüz tam keşfedilmemiş doğa başınızı döndürecek.

HACILLI KÖYÜ İLK HIRİSTİYAN HAPİSHANELERİ

Doğu Roma İmparatoru Diokletianus zamanında (284-305) Şile ve civar köylerindeki mağaralar ilk Hıristiyanlara doğal bir sığınak olmuş. Askerler yakaladıklarını buradaki mağaralara hapsetmiş. Hacıllı Köyü’nün güneydoğusundaki tepede bulunan Gürlek Mağarası ilk Hıristiyan hapisanelerinden.

Sıkı bir yürüyüşle tepenin zirvesine ulaştığınızda müthiş bir manzarayı ayaklarınızın altında bulacaksınız. “İyi ki tırmanmışım” diyeceksiniz. Gürlek Mağarası’nın girişinde gördükleriniz sizi hayrete düşürecek. Sarkıtların görüntüsü olağanüstü. Mağara, 1985’te köyün öğretmeni Osman Yardımcı tarafından keşfedilmiş. İstanbul Arkeoloji Müzesi’nden gelen arkeologlar yaptıkları incelemelerde ilk Hıristiyanlık döneminde bu mağaranın hapishane olarak kullanıldığını tespit etti. 241 metre uzunluğundaki mağarada kap-kacak ve kemikler bulunmuş. Buraya kadar gelmişken içini keşfedeyim, demeyin sakın. Tehlikeli olduğu için girilmemesi öneriliyor.

Hacıllı Köyü Kamp ve Doğa Yürüyüşü Alanı NEREDE VE NASIL GİDİLİR?
YÜRÜYÜŞ ROTALARI VE KAMP NOKTALARI NERESİ?

Nerede?

Kamp alanları, yürüyüş rotaları

Bir cevap yazın

mart 2020

202007mar(mar 7)14:1122(mar 22)23:50Afrika / Tanzanya Gezisi ve Kilimanjaro Dağı Tırmanışı

Etkinliklerden nasıl haberdar olabilirim?

Youtube kanalına abone olarak vidolarımız'dan haberdar olun.

Baton Nedir?

%40 Daha Az Yorulursunuz

Baton doğru kullanıldığı taktirde yükünüzün %40'ını alarak daha rahat ve uzun yürüyüşler yapmanızı sağlar.

Size Uzanan Bir EL

Yürüyüş sırasında karşılaştığınız tüm zorlukları sanki bir dostunuz el uzatıyormuş gibi geçmenize yardımcı olur.

Alınmalı mı?

Baton gerçekten yürüyüş ile ilgilenenlerin vaz geçilmez yol arkadaşıdır. Yürüyüş yapmaya devam edecekseniz vakit kaybetmeden bir baton sahibi olmanızı öneririz.

X