SSS – Bungee Jumping Hakkında Sorular

bungee-jumping

Güvenli mi?

Dünya standartlarında ve son teknoloji kullanılarak Fransa’da üretilen özel Bungee Jumping iplerinin(lastiklerinin) ana malzemesi dış kaplamasız “saf latex”tir. Bu iplerin taşıma kuvveti, bir atlayış için gerekli olan taşıma kuvvetinin çok üzerindedir. Atlayışta kullanılacak ip(lastik) sayısı, atlayışı yapacak kişinin kilosuna göre ayarlanmaktadır. Kiloya göre ayarlanan ip(lastik) sayısı kaza riskini de en aza indirmektedir. Bungee Jumping lastiği kopmaz, Dünyada bir kaç yılda bir televizyona yansıyan Bungee Jumping kazalarını dikkatlice izlediğinizde Bungee Jumping Lastiğinin değil arada bulunan 3 ton çekme kuvettine sahip perlon(bir çeşit ip)nun koptuğunu görürsünüz. Genelde Afrika da görülen bu durum perlonların yıllar boyu değiştirilmemesinden oluşmaktadır. Bungee Jumping Türkiye ekibi her atlayıcıyı Bungee Jumping sistemine 6 perlon ile bağlamaktadır. Bu sayede kazar riski sıfıra indirilmiştir. Kullanılan diğer malzemeler uluslararası normlara uygun ve yüksek performanslı ayak bağlama kolonları, vücut kolonları (leg harness, full body harness), çelik kilitler (karabina ve chuckle) ve perlon dokumalardır (sling ve strap). Kullanılan tüm malzemeler her organizasyondan önce ve organizasyon içerisin de sürekli kontrolden geçirilir. Atlayıcı atlayış anında Bungee Jumping sistemine iki bacağından ayrı ve tam vücut koşumu sayesinde de ayrıca vücudun ağırlık merkezinden kemerlerle sisteme bağlıdır. Bu sayede 3 ayrı emniyet alınmış olur.

Bungee Jumping Ekipmanları?

Dünya standartlarında ve son teknoloji kullanılarak Fransa’da üretilen özel Bungee Jumping iplerinin(lastiklerinin) ana malzemesi dış kaplamasız “saf latex”tir. Bu iplerin taşıma kuvveti, bir atlayış için gerekli olan taşıma kuvvetinin çok üzerindedir. Atlayışta kullanılacak ip(lastik) sayısı, atlayışı yapacak kişinin kilosuna göre ayarlanmaktadır. Bunun amacı atlayış sırasında oluşan esnemeyi, atlayana mümkün olduğunca konforlu hissettirmek ve atlayışın güvenliğini arttırmaktır. Kiloya göre ayarlanan ip(lastik) sayısı kaza riskini de en aza indirmektedir. Kullanılan diğer malzemeler uluslararası normlara uygun ve yüksek performanslı ayak bağlama kolonları, vücut kolonları (leg harness, full body harness), çelik kilitler (karabina ve chuckle) ve perlon dokumalardır (sling ve strap). Kullanılan tüm malzemeler her organizasyondan önce ve organizasyon içerisin de sürekli kontrolden geçirilir. Atlayıcı atlayış anında Bungee Jumping sistemine iki bacağından ayrı ve tam vücut koşumu sayesinde de ayrıca vücudun ağırlık merkezinden kemerlerle sisteme bağlıdır.

Kimler Bungee Jumping Yapamaz?

 1. Epilepsi (Sara) Hastaları,
 2. Bel ve bacak bölgesinde ortepedik rahatsızlığı olanlar,
 3. Tansiyon bozukluğu (Yüksek tansiyon),
 4. Hamileler,
 5. Panik atağı olanlar,
 6. Kalp hastalığı olanlar,
 7. Alkol veya uyuşturucu bağımlılığı

Yukarıda belirtilen durumları taşıyan kişiler Bungee Jumping atlayışı yapamaz. Bungee Jumping atlayışı yapacak kişi, atlayışından önce yukarıda maddeler halinde belirtilmiş rahatsızlıklardan (hastalıklardan) herhangi birine sahip olmadığını sözlü ve yazılı olarak beyan eden atlayış sözleşmesini imzalar.

45-120 kg ağırlığında, 16 yaşından gün almış ve yukarıda belirtilen rahatsızlıkları olmayan herkes Bungee Jumping yapabilir.
Sağlık koşulları ile ilgili şüpheli durumlarda uzman hekime danışılması tavsiye edilir.

Bungee Jumping Yapmaya Gelirken Nelere Dikkat Etmeliyim?

 1. Kimliğinizi yanınızda olmalı, önceden yapılmış rezervasyonunuzda sizi testip edebilmemiz adına sorulabilir.
 2. Cepleriniz boş olmalı, bozuk para, cep telefonu v.s hiç bir şey cebinizde olmamalı. Atlayış sırasında cebinizde olan bu eşylar düşerek aşadağı ki izleyicilerin yaralanmasına sebep olabilir.
 3. Vücudunuzda kolye, küpe, pearching, yüzük, bileklik olmaması gerekir. Eğer bu takılardan biri var ve çıkarmak istemiyor iseniz. Örneğin Pearching – Küpe bunlar zarar görmemeniz açısından bantlanırlar.
 4. Güvenlik şeridi ile çevrilmiş alana sadece atlayıcılar girebilir. Lütfen bu alanı arkadaşlarınızın geçmemesi konusunda bize yardımcı olun. Bu alan içerisine giren atlayıcı haricinde ki diğer kişiler, ekibin dikkatini dağıtmakta ve güvenliği tehlikeye atmaktadırlar.
 5. Ayağnızda ki ayakkabının ayağınızdan çıkmayacağından emin olun. Babet ve benzeri ayakkabılar atlayış anında ayaktan rahatça çıkarak aşağıya düşebilmektedir. Ayakkabınız çıkabilecek gibiyse ayakkabısız bir şekilde atlayış gerçekleştirebilirsiniz.
 6. Kabine kişisel kamera, fotoğraf makinesi, cep telefonu sokulması kesinlikle yasak ve tehlikelidir.
 7. Giysinizin üst bölümünde Bungee Jumping atlayışı esnasında ve bitiminde baş aşağı duracağınızı düşünerek kıyafet seçimi yapabilirsiniz.
 8. Giysinizin alt bölümünde kapri, pantolon ve benzeri istediğiniz kıyafeti tercih edebilirsiniz.
 9. Bungee Jumping atlayışı için eşylarınızı Bungee Jumping görevlilerine bırakamazsınız. Kaybolan hiç bir eşyadan mühessesemiz sorumlu değildir.

Bungee Jumping Organizasyonları Hangi Koşullarda Ertelenir?

Hava durumundan kaynaklı güvenlik sebeplerinden:

 • Organizasyonun yapılacağı günlerden birinde yağış olması durumunda.
 • Organizasyonun yapılacağı günlerden birinde atlayış yüksekliğinde(75metre ve üzeri) 60km hız ve üstünde rüzgar beklendiğinde.

Organizasyon bütçe sebeplerinden

Sabit kule olmayan Bungee Jumping operasyonlarında yüksek maliyetler ile mobil vinç kiralanır.  Bu sebepten organizasyonun zarar etmeden gerçekleşebilmesi için günlük alt taban olarak en az 50 atlayıcının olması gerekir. Günlük 50 atlayıcı ya ulaşılmaması durumunda organizasyon 1 yada 2 hafta sonrasına ertelenir.

Ev sahibi organizasyon yada festivalin iptal edilmesinden

Çok nadir de olsa ev sahibi organizasyon firması ya da festival bazen ertelenebilmektedir. Bu durumda Bungee Jumping organizasyonu 1 ya da 2 hafta sonra ya ertelenerek başka bir lokasyon da katılımcılara hizmet verilir.

Bungee Jumping Ekibi Kmlerden Oluşur?

Bungee Jumping ekibimizin bel kemiği olan Bungee Masterlarımız Bungy Jumping Internationel (BJI) ekibi tarafından eğitim almış ve dünya çapında yüksekte çalışma sertifikaları olan SPRAT yada IRATA belgelerinden en az birine sahip olan deneyimli Jump Masterlardan oluşmaktadır. Yer ekibimizde bulunan atlayıcıyı atlayışa hazırlamakla görevli olan giydiricilerimiz ve atlayıştan sonra atlayıcının hava yastığına güvenli bir şekilde inmesini sağlayan karşılayıcılarımız yılların verdiği Bungee Jumping tecrübesi ile işlerini en dikkatli şekilde yapmaktadırlar. Ayrıca vinç operatörlerimiz Bungee Jumping konusunda deneyimli bilgili operatörlerden seçilmektedir. Tüm ekibimizin iletişimi için her ekip üyesinde bir telsiz bulunmaktadır. Tamamen koordinasyonlu şekilde çalışan ekibimiz hata payını ortadan kaldırmak için her işlemi en az 3 ayrı kişinin kontrolünden geçirir.

Bungee Jumping ne sıklıkla yapılıyor?

Bungee Jumping organizasyonları yılda 1 ya da 2 kez düzenlenmektedir. Organizasyonlar Mayıs / Ekim ayları arasında yapılabilmektedir. Kısıtlı sayıda organizasyonda çok az katılımcıya hizmet verebildiğimiz için, Bungee Jumping yapmak organizasyon duyurulduğunda en kısa sürede kayıt yaptırmalarını önermekteyiz. Yoksa Bungee Jumping yapmak için bir yıl daha beklemek durumunda kalabilirsiniz.

Bungee Jumping organziasyonlarından nasıl haberdar olabilirim?

Bungee Jumping atlayış şekilleri nelerdir?

İki kişi birlikte Bungee Jumping Atlayışı

Çiftler, Sevgililer, Arkadaşlar için eşsiz bir deneyimdir İkili Bungee Jumping atlayışı. İki atlayıcı vücutlarına giyilen tam koşum emniyet kemerlerinden birbirlerine bağlanmıştır. Bu sayede istenmeyerek birbirlerinden uzaklaşmaları engellenir. Her iki atlayıcı içinde kilosuna uygun ayrı Bungee Jumping Lastiği kullanılır. Bu atlayış diğer atlayışlara göre çok daha kolaydır. Sebebi atlayıcıların atlayışı kendilerinin gerçekleştirmemesidir. İki kişinin aynı anda devrilebilmesi için atlayış hocası atlayıcıları atlayış pozisyonuna aldıktan sonra hafifce devirir. Atlayış hocasının yönergelerini dinleyerek kabinde yan şekilde duran atlayıclar, atlayış hocasının belirttiği pozisyonu alırlar ve 75m yükseklikteki kabinden aşağıya atlayış hocasının yardımıyla devrilirler. İki atlayıcının bir birine bağlı şekilde 60-65m. mesafe düşüşün ardından Bungee Jumping Lastiği  atlayıcıları yaklaşık 55m geri çeker. Ve atlayıcı tekrar düşüş yaşarlar. Bu yükselme ve düşüşler yaklaşık 5-6 kez lastiğin gerginliği sönümlenene kadar devam eder. Lastik sönümlendikten sonra vinç operatörümüz atlayıcıyıları yaklaşık 60 saniyede yavaşça aşağıya indirir. Aşağıda karşılamacılar atlayıcıların düzgün bir şekilde hava yastığına inmesini sağlarlar. Daha sonra karşılama ekibi atlayıcıları sistemden ayırarak güvenli bir şekilde alandan çıkmalarına yardımcı olurlar.

Sırt Üstü Bungee Jumping Atlayışı

Bungee Jumping yapıyor ve hafif bir korkunuz var ise sizin için doğru atlayış şekli sırt üstü atlayıştır. Atlayıcı, atlayış hocasının yönergelerini dinleyerek kabinden sırtı aşağıya dönük şeklide durur ve 75m yükseklikteki kabinden aşağıya, sırt üstü bir ağaç kesildiğinde nasıl devriliyorsa o şekilde devrilir. Sırt üstü gök yüzünün güzelliğini seyrederek kat edilen 60-65m. mesafenin ardından Bungee Jumping Lastiği  atlayıcıyı yaklaşık 55m geri çeker. Ve atlayıcı tekrar düşüş yaşar. Bu yükselme ve düşüşler yaklaşık 5-6 kez lastiğin gerginliği sönümlenene kadar devam eder. Lastik sönümlendikten sonra vinç operatörümüz atlayıcıyı yaklaşık 60 saniyede yavaşça aşağıya indirir. Aşağıda karşılamacılar atlayıcının düzgün bir şekilde hava yastığına inmesini sağlarlar. Daha sonra karşılama ekibi atlayıcıyı sistemden ayırarak güvenli bir şekilde alandan çıkmasına yardımcı olurlar.

Yüz Üstü Bungee Jumping Atlayışı

İlk kez Bungee Jumping yapanlar ve heyecanı üst düzeyde yaşamak isteyenler için doğru atlayış şeklidir. Atlayıcı, atlayış hocasının yönergelerini dinleyerek kabinden yüzü aşağıya dönük şekilde kollarını açar ve 75m yükseklikteki kabinden aşağıya, bir ağaç kesildiğinde nasıl devriliyorsa o şekilde devrilir. Yüz üstü kat edilen 60-65m. mesafenin ardından Bungee Jumping Lastiği  atlayıcıyı yaklaşık 55m geri çeker. Ve atlayıcı tekrar düşüş yaşar. Bu yükselme ve düşüşler yaklaşık 5-6 kez lastiğin gerginliği sönümlenene kadar devam eder. Lastik sönümlendikten sonra vinç operatörümüz atlayıcıyı yaklaşık 60 saniyede yavaşça aşağıya indirir. Aşağıda karşılamacılar atlayıcının düzgün bir şekilde hava yastığına inmesini sağlarlar. Daha sonra karşılama ekibi atlayıcıyı sistemden ayırarak güvenli bir şekilde alandan çıkmasına yardımcı olurlar.

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.

Eposta Duyurularına Abone Olun

2009 yılından beri kamp ve doğa etkinliklerinin
vaz geçilmezi Kampist’in resmi web sayfası
Tüm hakları saklıdır ©2019